Григор Димитров загуби драматично от бившия №1 Рафаел Надал полуфинала в Австралия, който продължи почти пет часа. Крайният резултат е: 3-6, 7-5, 6-7(5), 7-6 (4), 4-6.

Много, много малко не стигна хасковлията да победи и да хвърли в екстаз цяла България. Той имаше своите възможности. Но в мач, в който една-две точки решават всичко, енергията на публика беше на страната на тенисиста от Майорка.

Първият сет продължи „само" 37 минути. И загатна какво щеше да се случи по-нататък...

Григор започна силно и стигна до точки за пробив още в първия гейм. После Надал доминираше. Той проби за 3-1 и след това загуби само една точка, когато сервираше. 6-3 за испанеца.

Снимка 275610

Източник: GettyImages

Втората част направи така, че мачът да влезе в историята. Двамата направиха по два пробива. Димитров пробиваше, Надал се връщаше.

Имаше моменти, в които изглеждаше, че Надал ще спечели срещата. Българинът изпускаше точки за сета, както това правеше Раонич преди два дни.

В 12-тия гейм малко късмет и супер игра на българина донесоха третия решителен пробив. 7-5 след 1 час и 2 минути.

Снимка 275623

Третият сет вдигна още градуса на емоциите. Имаше по един пробив за двамата. И логично се стигна до тайбрек.

Дългата игра започна лошо с мини пробив за Надал. Това даде възможност на испанеца да води и той, въпреки че губеше точки, когато подаваше, спечели със 7-5.

Тук се получи първият ключов момент в мача, който доведе до крайния успех на Надал.

При 5-5 в две разигравания Димитров не се осмели да атакува, чакаше грешките, но той ги направи. Сетът продължи 1 час и 13 минути.

Снимка 275706

Но Григор Димитров вече е топтенисист. Психиката му няма нищо общо с това, което гледахме миналата година.

Четвъртият сет беше битка на титани. Двамата си взеха по 10 точки при сервис на противника. Нямаше нито една възможност за пробив и втори тайбрек трябваше да бъде изигран.

Преди три години Григор загуби два дълги гейма от Надал на четвъртфинала в Мелбърн. Сега той спечели втория.

Българинът поведе за 3-2. Взе двата си сервиса. И реализира втория сетбол. Частта продължи точно един час.

Снимка 275622

Петият сет за малко не доведе до мечтания финал за българина.

Още първият гейм беше много дълъг. Григор отрази две точки за пробив и спечели след 16 разигравания.

Той имаше своята възможност, но удари топката с рамката в неподходящия момент.

До 4-3 за хасковлията двамата печелеха сервис геймовете си. Тогава птичката излетя от рамото на Димитров и кацна на това на Надал.

Снимка 275648

Гришо получи две възможности за пробив. Но испанецът вкара два страхотни сервиса и се измъкна.

В следващия гейм Надал направи решителния пробив. Имаше и малко късмет. В последното разиграване топката кацна на мрежата, тупна и... излезе в аут.

Гришо не се предаде, игра до последно, спаси два мачбола и имаше малко малшанс.

Ретурът му при предпоследната точка беше неспасяем, но излезе на сантиметри в аут.

Последното разиграване беше дълго. Но по правило тези разигравания се печелят от Надал. И Гришо изкара топката в аут.

Публиката, повлияна от пропагандата, беше за испанеца и изпадна в еуфория. Но не би трябвало да се сърдим, защото Григор е любимец.

Просто за рекламата финал Федерер - Надал е мечта...

А часът на българина Григор Диимитров ще дойде много скоро! В това вярваме всички българи. И не само ние. Гришо загуби мястото си на финала, мачът с Рафаел Надал беше епичен, за историята. Но Димитров остава завинаги в нашите сърца. Гордеем се, че го имаме!

Снимка 275704

Рафаел Надал: Григор Димитров беше невероятен, щастливец съм да спечеля подобен сблъсък!

Рафаел Надал: Григор беше невероятен, щастливец съм да спечеля подобен сблъсък!

"Финал срещу Федерер... Това всеки път е сбъдната мечта за мен"

Джон Макенроу: След мач като този, за мен е привилегия да бъда наричан "тенисист"

"Не можех да спра да се наслаждавам на всеки един удар"

В Испания: Костеливият българин Григор Димитров измъчи до краен предел Надал