Отборът на Тотнъм завърши календарната година по впечатляващ начин. "Шпорите" постигнаха изравнителен успех при визитата си на Саутхямптън, побеждавайки с 4:1.

Саутхямптън - Тотнъм 1:4 (Развой на срещата по минути)

Столичани се бетонираха на петото място в Премиър лийг

Триумфът е още по-сладък, тъй като дойде след обрат. С две попадения за гостите реализира Деле Али, който тази вече играеше своя юбилеен мач № 50 в елита. Последните пирони в ковчега на безпомощните "светци" пък забиха Хари Кейн и резервата Сон. Първия пък можеше да направи победата още по-изразителна, ако не беше изпуснал дузпа през втората част.

Почетното попадение за Саутхямптън пък вкара Върджил ван Дайк още в първата минута. Вина за загубата на домакините имаше и съдията Майк Дийн, който в 54-ата минута даде пресилен червен картон на Нейтън Редмънд.

Класиране Англия Премиершип

Вижте местата на отборите в таблицата

Трите точки стабилизираха столичани на петото място с актив от 36 точки. Саутхямптън пък остава осми с 24 пункта.

Точно 69 секунди бяха необходими на домакините, за да открият резултата. "Светците" стигнаха до статично положение още при първата си атака, което впоследствие бе оползотворено по отличен начин. Джеймс Уорд Праус центрира от фаул, бранителят Върджил ван Дайк надскочи несигурния Фертонген и с глава прати коженото кълбо в незащитения ъгъл на Лорис.

Снимка 270302

Източник: GettyImages

Видимо объркани през тези начални мигове, гостите от Тотнъм допускаха множество грешки както в отбрана, така и при изграждането на техните атаки. Всички те водеха до възможности за бързи контри на Саутхямптън, които обаче така и не поразяваха вратата на столичани за втори път.

Домакините бяха на сантиметри от втори гол в 18-ата минута, когато Нейтън Редмънд сюрпризира опонентите си с далеч диагонален изстрел. За радост на Лорис и неговите колеги, топката премина опасно близко покрай дясната му греда.

Изненадващо с оглед събитията на "Сейнт Мери", Тотнъм изравни резултата в 19-ата минута. С попадение в своя юбилеен мач №50 се отличи - Деле Али. Муса Сисоко получи топката на крилото, след което центрира. Подаването му срещна гърба на Райън Бъртранд, което обърка вече позициониралите се защитници на Саутхямптън. От това се възползва халфът Деле Али, който надскочи "спящия" Ван Дайк и с глава не остави никакви шансове на Форстър.

Снимка 270307

Тотнъм можеше да осъществи пълния обрат още преди почивката. Виктор Уаняма демонстрира индивидуалната си класа и изведнъж се оказа на стрелкова позиция. Двама бранители на "светците" обаче действаха смело и пускайки се на шпагати попречиха на кениеца да отправи голов изстрел в мрежата на Форстър.

Устремът на "шпорите" все пак даде резултат малко след подновяването на играта. Пълният обрат вече беше реалност, а в герой за своите се превърна съсипваният от критики през последните седмици Хари Кейн. Нападателят демонстрира головия си усет при един ъглов удар. Измъкна се елегантно от разсеяния Ориол Ромеу и с глава порази горния ляв ъгъл на Форстър.

Снимка 270310

Секунди, след като се превърна в герой за своя тим, нападателят Хари Кейн отнесе жестоки подигравки от страна на всички привърженици. Гостите получиха уникален шанс за трети гол, след като бърза атака на Муса Сисоко завърши с извеждащ пас за Деле Али. Лидерът на "шпорите" бе на крачка от това да отправи точен изстрел, но в последния момент бе съборен от гонещия го Нейтън Редмънд. Реферът Майк Дийн не се поколеба и моментално посочи дузпа, гарнирайки я с червен картон за провинилия се играч на Саутхямптън. С отговорната задача се нагърби Хари Кейн, който обаче се подхлъзна в сюблимния момент и прати коженото кълбо високо над горната греда!

Играта на Тотнъм продължаваше да бъде все по-позитивна и опасна за съперника.

Голът на успокоението обаче все убягваше на "шпорите". В 73-ата минута Кристиан Ериксен направи всичко необходимо, за да порази вратата на съперника за трети път, но ударът му разтресе горната греда на безпомощния Форстър.

Снимка 270305

В опит да промени нещо в двубоя, мениджърът Клод Пюел извърши тройна смяна в своя състав, включвайки в игра Душан Тадич, Шейн Лонг и Пиер-Емил Хойберг. Това обаче не даде резултат.

Интригата в тази среща беше убита 6 минути преди последния съдийски сигнал. "Шпорите" нанесоха своя решителен удар чрез корейската си резерва Хонг-Мин Сон. Асистенцията беше на Ериксен, който задължи своя колега да отбележи останал сам срещу Форстър. Нова грешка за гола пък допусна опорният халф - Ориол Ромеу.

Това обаче не бе всичко от селекцията на Почетино. Лондончани демонстрираха, че умеят да се възползват феноменално от празните пространства на съперника и с втори гол в мача блесна Деле Али, който матира съперниковия страж елегантен изстрел в далечния ъгъл.

Снимка 270306

В първия ден от новата година на Тотнъм предстои градско дерби с Уотфорд, докато Саутхямптън ще търси домакински успех срещу Уест Бромич Албиън.