Swalec League and Cup results
- Published
31 JANUARY 2015
Also see details from the Welsh Premiership
Swalec Championship
View full Swalec Championship details
Division 1 East
View Welsh Division 1 East details
Division 1 North
View full Division 1 North details
Division 1 West
View full Division 1 West details
League 1 East Central
Beddau 17-3 Llantwit Fardre
Dowlais 7-25 Rhydyfelin
Llantrisant 18-5 Gilfach Goch
Mountain Ash 20-25 Bedlinog
Treorchy 33-7 Heol y Cyw
Ystrad Rhondda 46-10 Ynysybwl
League 1 West Central
Bonymaen 41-5 Maesteg Quins
Builth Wells 3-5 Trebanos
Dunvant 25-19 Cwmllynfell
Seven Sisters 25-12 Mumbles
Skewen 24-12 Waunarlwydd
Ystalyfera 25-19 Kenfig Hill
League 2 East
Abertysswg 13-18 Croesyceiliog
Brynmawr 20-12 Abertillery BG
Pill Harriers 64-7 Newport HSOB
Pontypool United35-8 Caerphilly
Talywain15-18 Nantyglo
Tredegar 10-76 Abergavenny
League 2 East Central
Abercynon 18-23Porth Harlequins
CR Cymry Caerdydd 25-27St Peters
Gwernyfed 48-20Fairwater
Penarth 8-22 Pontyclun
Pentyrch8-22 St Josephs (Cardiff)
Wattstown 12-21 Brecon
League 2 North
Abergele P-P Newtown
Harlech P-P Shotton Steel
Machynlleth P-P Colwyn Bay
Menai Bridge P-PLlangefni
Rhyl 17-24 Wrexham
League 2 West Central
Brynamman 37-10 Aberavon Quins
Maesteg Celtic 23-15 Cwmgors
Pencoed18-23 Maesteg
Pontycymmer 8-15 Neath Athletic
Resolven 12-7 Glyncorrwg
Taibach P-P Aberavon Green Stars
League 2 West
Cardigan 15-17 Pontarddulais
Gowerton 56-12 Llandeilo
Hendy 12-6 Llanybydder
Llanelli Wanderers 30-6 Aberystwyth
Penclawdd 25-8 Haverfordwest
Penlan 29-0 Tycroes
League 3 East A
Chepstow 72-14 New Tredegar
Llanhilleth 26-5 Blackwood Stars
Monmouth 6-14 Caerleon
Oakdale57-18 Cwmbran
RTB Ebbw Vale 37-21 Rhymney
Ynysddu17-15 Caldicot
League 3 East Central A
Barry 3-11 Dinas Powys
Llandaff 22-5 Cowbridge
Llantwit Major 23-11 Canton
Old Penarthians 7-27 Old Illtydians
St Albans 16-7 Llandaff North
Taffs Well 31-25 Caerau Ely
League 3 North
Bangor 12-22 Flint
Benllech10-18 Welshpool
Holyhead 10-86 Llangollen
Porthmadog P-P Llanidloes
Rhosllanerchrugog 37-10 Bangor University
League 3 West Central A
Bridgend Sports 5-5 Pyle
Bryncethin 15-10Ogmore Vale
Cefn Cribbwr 34-16 Pontrhydyfen
Nantyffyllon 46-5Tonmawr
Nantymoel 29-0 Porthcawl
League 3 West A
Cefneithin 30-12 Bynea
Lampeter Town P-P Llandybie
New Dock Stars 20-16 Pontyberem
Trimsaran 23-10 Penybanc
Tumble P-P Burry Port
League 3 East B
Abercarn P-P Bettws
Beaufort7-26 Machen
Blaina 26-10 Crumlin
Rogerstone 6-50 Hafodyrynys
Tredegar Ironsides P-P Brynithel
Trefil P-P Usk
League 3 East Central B
Abercwmboi 22-9Treharris
Cefn Coed 7-27 Cambrian Welfare
Hirwaun P-P Cilfynydd
Penygraig 10-21 Glyncoch
Treherbert 16-15 Aberdare
Tylorstown 30-15Tonyrefail
League 3 West Central B
Birchgrove P-P Briton Ferry
Crynant P-P Cwmavon
Glais 29-25 Baglan
Rhigos 12-10 Bryncoch
Tonna 5-29 Cwmgwrach
League 3 West B
Laugharne 18-37Fishguard
Llangwm 8-25 Neyland
Milford Haven 33-17 Pembroke
Pembroke Dock Quins 7-32 St Clears
St Davids 22-31 Aberaeron
League 3 East C
Cefn Fforest 10-12 Crickhowell
Deri P-PHartridge
New Panteg 8-22Whiteheads
Pontllanfraith 26-3 Aberbeeg
Trinant 15-15 Hollybush
League 3 East Central C
Cathays 18-24 Whitchurch
Ferndale15-29 Cardiff Saracens
Sully Sports 68-10 Llanrumney
Tongwynlais 65-0CIACS
League 3 West Central C
Banwen 13-6 Alltwen
Pontardawe 19-15 Fall Bay
South Gower P-PCwmtwrch
Swansea Uplands6-31 Morriston
Vardre 12-37 Ystradgynlais
League 3 West C
Betws 20-9 Penygroes
Furnace United 24-17 Mynydd y Garreg
Llangadog 8-3 Tregaron
Pantyffynnon 29-0 Llansawel
Pontyates P-P Blaenau
League 3 East D
Girling 29-24 Forgeside
Malpas 57-0 Cwmcarn United
Rhayader 0-33 Newport Saracens
St Julians HSOB P-P Abersychan
Tref y Clawdd 45-0 Old Tyleryan