sorana cirstea 1

sursa foto:  sorana cirstea doha

Poveste interesantă pentru Sorana Cârstea în primul tur la Doha! Câți bani a câștigat

Sorana Cîrstea (27 de ani, 38 WTA) este cea care a adus primul punct României săptămâna trecută în meciul de Fed Cup contra Canadei, meci care s-a terminat cu victoria țării noastre. Jucătoarea de tenis din România continuă seria bună și  s-a impus, după o oră şi 13 minute, în faţa unei adversare de 22 de ani, aflată pe locul 60 în ierarhia mondială și la Doha.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 17.325 dolari şi 60 de puncte WTA şi va întâlni în turul următor pe învingătoarea dintre belgianca Elise Mertens (20 WTA) şi unguroaica Timea Babos (35 WTA) .

Cîrstea are acum un bilanţ de 2-0 în meciurile cu Sakkari, pe care a învins-o anul trecut la Istanbul, pe zgură, cu 6-4, 6-2. În timpul meciului, românca s-a enervat și i-a reproșat arbitrului că incidentul s-a petrecut după ce Sakkari trimisese mingea în fileu.

”A fost după ce a ratat lovitura. Mingea era deja în fileu în acel moment. De ce nu ai cerut repetarea din momentul în care ai văzut mingea venind de pe celălalt teren?”, au fost replicile repetate obsesiv de Sorana, potrivit digisport.ro.

Vezi și O lege care va intra în vigoare peste trei luni va face prăpăd: Mii de români sunt vizați – ce trebuie să facă pentru a nu fi sancționați

După ce punctul s-a repetat,  Cîrstea a reușit să revină de la 15-40 și să își adjudece game-ul și apoi și setul (6-2).

În primul tur al turneului de la Doha, românca Irina Begu o întâlneşte marţi pe australianca Samantha Stosur.

Luni, în primul tur, Monica Niculescu a obţinut o victorie de prestigiu în faţa rusoaicei Maria Şarapova, iar Mihaela Buzărnescu a eliminat-o pe ucraineanca Lesia Ţurenko.