Прочитај ми чланак

ЧИЧА ГЛИША и НОВАК ЂОКОВИЋ НА ГЛАСАЧКОМ ЛИСТИЋУ – може али под овим условима

0

На гласачком листићу можете да цртате, исписујете пароле и поруке српским политичарима. Дозвољено је и да шарате и да дописујете имена својих јунака, попут Новака Ђоковића, Бетмена или чак Барака Обаме. Такви листићи сматраће се важећим, под условом да сте претходно исправно заокружили и подвукли име кандидата за кога сте гласали.

Готово на сваким изборима у Србије буде у просеку око три одсто неважећих листића. Неки бирачи на биралишта излазе само да би прешкрабали цео листић, имена свих кандидата, а има и оних који преко целе странице исписују вулгарне поруке.

Ипак, судећи по Правилима о раду бирачких одбора за спровођење београдских избора, грађањима је приликом гласања дозвољено готово све, уколико се са гласачког листића поуздано може закључити за кога су се определили.

Дозвољено и заокруживање и прецртавање кандидата

Грађани који изађу на биралишта гласају заокруживањем редног броја испред имена учесника на изборима. Дозвољено је међутим и подвлачење кандидата, као и заокруживање или подвлачење имена или дела имена предлагача кандидата.

Листић ће бити проглашен важећим и ако су на њему истовремено заокружени и редни број и назив листе. Неће представљати проблем ни ако се приликом гласања прецртају називи листа или редних бројева испред њих других кандидата.

Примери правилног и неправилног гласања:

Бирачи у Србији на листићима неретко цртају Чича Глишу, дописују име Новака Ђоковића, Владе Дивца, а на изборима 2012. године, један бирач дописао је име тадашњег председника САД-а Барака Обаме. Поједини уписују и вулгарне поруке политичарима. Чак и они ће бити валидни ако се може поуздано утврдити за кога је бирач гласао.

И усвојеном правилнику стоји да ће листић бити важећи упркос „исписаним и нацртаним коментарима, паролама и другим порукама“.

Листић који није попуњен или на којем је заокружено више листа или кандидата сматраће се неважећим. Исто важи и у случају да је на њему подвучено више листа. Наравно, неће бити прихваћен ни онај из кога није јасно за кога се бирач определио.

И на овим изборима биће око три одсто неважећих листића

Бојан Клачар из Цесида наводи за „Блиц“ да на сваким изборима буде између два и по и три одсто неважећих гласачаких листића, осим у случају из 2012. године, када се водила кампања „бели листићи“.

– Део бирача свесно прешкраба листић, а део га ненамерно учини неважећим. Погрешно заокружи свог кандидата, па онда заокружи још једног – каже Клачар.

Он додаје да се приликом њихових истраживања око три одсто људи већ изјаснило да ће изаћи на гласање и поништити листић.

– Рекли су нам да су незадовољни политичком понудом и да им се не свиђа оно што кандидати изјављују у медијима. То ће бити протестни гласови – наводи Клачар.